Acai berry: superpotravina chrániaca zdravie

Acai berry: antioxidančná bomba

Na palmovom strome v Amazónii – domorodci ju nazývajú strom života – rastie bobuľa Acai (Euterpe oleracea Mart), jedna z najčastejšie konzumovaných superpotravín, za popularitu vďačí predovšetkým zvláštnej chuti, pripomínajúcej čokoládu. Je silný antioxidant, pomáha eliminovať zápaly a infekcie, zbavuje telo parazitov, zabraňuje hnačke, prispieva k prevencii vzniku niektorých druhov rakoviny a kardiovaskulárnych chorôb.

Acai Berry obsahujú veľmi veľké množstvo antioxidantov – medzi nimi aj tepelne odolné xanthony- vďaka čomu viažu voľné radikály spôsobujúce zápaly, rakovinu, kardiovaskulárne ochorenia a zvýšené starnutie buniek. Na protirakovinový účinok acai berry našli výskumníci Floridskej univerzity (University of Florida) dôkazy. Vo vedeckom časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry uverejnená štúdia dokázala, že výťažok z acai bobúľ dokáže zničiť až 86 percent leukemických buniek. Sú antioxidačné a ich protizápalový, antibakteriálny a protivírusový účinok zvyšujú aj v ňom nachádzajúce sa antokyníny, ktoré prispievajú k naštartovaniu naprogramovaných buniek ničiacich rakovinové bunky. Ich najznámejším antokynínom je resveratrol, ktorého obsahujú viac ako červené víno. Tiež majú bohatý obsah vitamínov skupiny B, vitamínu A, omega-3 a omega-6 mastných kyselín, rovnako ako fosforu, vápnika, draslíka, železa a vláknin. Vďaka poslednému z nich Acai berry obnovuje správny pohyb čriev, prispieva k zlepšeniu trávenia, k očiste hrubého čreva a detoxikácii organizmu – účinne zmierňuje príznaky syndrómu dráždivého čreva (IBS).
Je vynikajúci posilňovač imunitného systému, Acai berry superpotravina podporuje funkcie takmer všetkých vnútorných orgánov. Má dobrý vplyv na krvný obeh, čistí steny ciev a znižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu, čím sa znižuje vysoký krvný tlak, prispieva k prevencii mŕtvice a srdcového infarktu. Je základom všetkých diét, pretože neobsahuje fruktózu, jeho užívanie zaručuje pocit sýtosti, tak ako všetky superpotraviny, poskytuje všetky potrebné živiny pre telo a zvyšuje energiu. Ďalšou výhodou je, že odstraňuje poruchy spánku, upokojuje nervový systém a eliminuje nepríjemné ťažkosti spôsobené stresom. Acai berry reguluje hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu, skrášľuje vlasy a nechty, pri použití zvonka dezinfikuje a lieči zápaly kože, zmierňuje podráždenie, urýchľuje hojenie rán.

Superpotraviny blog: