Cvikla: naša vlastná domáca lekáreň

Cvikla je bohatá na vitamíny A,B,C. Svojím imunitu posilňujúcim účinkom nám pomáha v chrípkovom období stať sa odolnými. Pre svoj obsah kyseliny listovej je dôležitým zdrojom vitamínov pre budúce mamičky. Obsah síry ju robí vhodnou na zmiernenie príznakov klimaxu, vysoký obsah železa zabezpečí úľavu pri problematickej menštruácii. Cvikla je navyše vhodná aj pri problémoch lymfatickej sústavy, ťažkostiach s mechúrom, ako aj pri kožných problémoch. Dobre nám poslúži aj pri únave očí a pre obsah vápnika je prospešná aj pre naše zuby. Nie je náhoda, že sa radí medzi superpotraviny.

Očista našich čriev

Cvikla výborne detoxikuje. Rekordnou rýchlosťou a výnimočne účinne odstraňuje z čriev, zo žlčníka, z obličiek jedovaté látky a je výborná aj pri očiste pečene. Ak konzumujeme cviklu spolu s mrkvou a uhorkou, pomáha odbúrať tuk nahromadený v pečeni, ale je účinná aj pri nadmernom užití alkoholu, pálení záhy, refluxe, keďže zabraňuje dlhému zotrvaniu toxických látok v tráviacom trakte. Pre svoj očistný a mierne preháňavý účinok sa výslovne odporúča aj pri problémoch so zlatou žilou a zápchou.

Zlepšenie výkonnosti

Cviklou môžeme zlepšiť svoju fyzickú, ako aj duševnú výkonnosť: pri pohybe znižuje príjem kyslíka organizmu a tým pociťujeme tréning ako menej únavný. Pre jej schopnosť stupňovať odolnosť voči záťaži a znižovať krvný tlak, ako aj pre vysoký obsah draslíka je špeciálne vhodná aj pre športovcov. Cviklu však konzumujme aj vtedy, ak chceme zlepšiť svoju mozgovú kapacitu, keďže zlepšuje prúdenie krvi, čím stimuluje činnosť mozgu.

Superpotraviny blog: