Kapusta: efektívny detoxikant a čistič čriev

Kapusta – superpotravina

Kapusta (Brassicaceae) a jej terapeutické vlastnosti sú známe už od staroveku: v prvom rade sa využívala na prevenciu tráviacich ťažkostí, v stredoveku proti skorbutu, a na zmiernenie príznakov ochorenia dýchacích ciest. Na jej univerzálnosť poukazuje aj fakt, že pomáha pri prevencii a liečbe ochorení srdca, vysokého krvného tlaku, niektorých druhov rakoviny a šedého zákalu, rovnako je účinná pri detoxikácii a očiste čriev.

Kapusta právom patrí medzi superpotraviny: obsahuje viac ako deväťdesiat percent vody, okrem toho aj veľké množstvo vláknin, bielkovín a cukru. Je bohatá na minerálne látky – vápnik, železo, síra, draslík, meď, horčík, sodík, mangán, fluór, selén a zinok, a vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, C, E, K a J, alfa- a beta-karotén. Obsahuje rôzne aminokyseliny, za sladkastú chuť vďačí dextróze a fruktóze. Jedinečná kombinácia vitamínov C, E a karoténov chráni obehový systém, častá konzumácia kapusty znižuje riziko vzniku mŕtvice, a dokonca šedého zákalu. Kombinovaný účinok vitamínu C a síry, tak ako u väčšiny superpotravín, viaže voľné radikály, spôsobujúce rakovinu, zápaly, ochorenie srdca a starnutie pokožky a pomáha pri odstraňovaní kyseliny močovej. Vzhľadom k tejto vlastnosti kapusta prispieva prevencii a liečbe zápalu svalov, reumatizmu a porúch štítnej žľazy.

Konzumácia kapusty má rozpínavé účinky na cievy, čím sa znižuje vysoký krvný tlak. Vitamín K nachádzajúci sa v tejto zelenine zlepšuje koncentráciu a mozgové funkcie, udržuje myseľ čerstvú, chráni pred degeneratívnymi ochoreniami nervového systému, ako je napr. Alzheimerova choroba. Zmierňuje príznaky žalúdočných vredov, posilňuje imunitu brušnej sliznice, čím chráni tráviaci systém pred možným poškodením z dôvodu nadprodukcie žalúdočnej kyseliny. Pravidelná konzumácia kapusty, vďaka obsahu izotiokyanátu – organická zlúčenina síry -, prispieva k prevencii vzniku rakoviny hrubého čreva a pľúc tým, že bráni rozmnožovaniu nádorových buniek. Nakoľko je bohatá na vlákninu a účinkuje ako mierne preháňadlo, je cenná ako detoxikant hrubého čreva a stimuluje funkciu pečene. Má nízky obsah kalórií – 25cal/100g-, preto je to populárna surovina pri diétach. Pri vonkajšom použití – stačí priložiť niekoľko listov na poškodené miesto – eliminuje vredy a opuchy v krátkom časovom období.

Superpotraviny blog: