Listový kel: ľahko dostupná superpotravina

A listový kel (kučeravý kel) je mimoriadne účinný prostriedok pre posilnenie imunity, pri pravidelnej konzumácii pomáha schudnúť, skrášľuje pokožku, zlepšuje duševnú výkonnosť, ba čo viac, posilňuje aj náš zrak. Je to skutočná superpotravina, tento druh zeleniny patrí medzi najbohatšie na vitamíny.
Vlastnosti listového kelu (alebo kučeravého kelu) z hľadiska ochrany zdravia sa radia medzi najvýznamnejšie aj medzi superpotravinami. Je to mimoriadne všestranná a účinná bylina, jej pravidelnou konzumáciou si môžeme zabezpečiť našu fyzickú a duševnú pohodu. Blahodarne pôsobí nie iba v surovom ale aj v sušenom, práškovom stave, preto listový kel máme k dispozícii po celý rok.

Vitamínová bomba

Ak hovoríme o vitamínoch, je málo takých rastlín, ktoré by v tomto smere listový kel prekonali. Iba 100 gramov tejto rastliny pokryje podstatnú časť všeobecnej potreby organizmu. Obsahuje asi desaťnásobok dennej odporúčanej dávky vitamínu K, konzumáciou listového kelu môžeme doplniť takmer celú našu dennú potrebu vitamínu A a vitamínu C. Nachádza sa v ňom viac karotenoidov , ako v mrkve, okrem toho je vynikajúcim zdrojom medi, mangánu, vápnika, draslíka, vitamínu B2, vitamínu B6 a kyseliny listovej. Obsahuje všetky životne dôležité esenciálne aminokyseliny (tie náš organizmus nedokáže produkovať), jeho ďalšou prednosťou je, že mastné kyseliny omega-3 a omega-6 obsahuje v ľahlo rozpustnej forme.

Zelenia pre posilnenie imunity

Listový kel je výborný posilňovač imunity, čomu môže ďakovať predovšetkým svojim antioxidačným zložkám, ktoré obsahuje vo veľkom množstve, vitamínu C, karotenoidom, vitamínom E a A. Antioxidanty totiž neutralizujú premnožené voľne radikály oslabujúce imunitný systém, zvyšujúce riziko vzniku rakovinových, srdcových a zápalových ochorení, poškodzujú DNA a urýchľujú starnutie buniek a tým aj pokožky. Navyše účinné látky obsiahnuté v listovom keli posilňujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu aj zvyšovaním aktivity imunitných buniek a ich produkciou. Jeho protinádorové účinky zosilňuje aj obsah Sulfuru, výskumy dokazujú, že táto zlúčenina môže byť účinná predovšetkým proti rakovine prsníka a vaječníkov.

Zlepšuje trávenie a detoxikuje

Má vysoký obsah vláknin, vďaka čomu sa pri konzumácii listového kelu zlepšuje naše trávenie a môžeme sa rýchlejšie zbaviť aj toxických látok. Vlákniny totiž odstránia toxické látky usadené v hrubom čreve – táto účinná očista čriev je základom detoxikácie –, cez očistené črevné steny sa potom môžu živiny optimálne vstrebávať. Aspoň tak dôležité je aj to, že odstránením toxických látok z hrubého čreva môže črevná flóra hrubého čreva rýchlejšie nadobudnúť stratenú rovnováhu. Probiotické (užitočné) baktérie, ktoré sa živia vlákninami a produkujú črevnú flóru, sa kvôli usadeným odpadovým látkam a toxínom nemôžu dostatočne rozmnožovať, pričom množstvo škodlivých baktérií postupne narastá, čo potom vedie k narušeniu rovnováhy črevnej flóry, čo potom negatívne vplýva aj na funkciu imunitného systému. Okrem toho vlákniny majú dôležitú úlohu aj pri ochrane ciev, nakoľko prispievajú k znižovaniu hladiny cholesterolu, tým aj k prevencii zúženia ciev a iným cievnym ochoreniam (stroke, krvácanie do mozgu).

Ploché brucho vďaka listovému kelu

Listový kel nie len napráva trávenie, ale normalizuje aj vyprázdňovanie, a tiež podporuje odbúravanie tukov. Vďaka tomuto pôsobeniu nám môže pomôcť k tomu, aby sme mali ploché brucho. Nezabúdajme: ploché brucho je síce aj esteticky príťažlivé, ale oveľa podstatnejšie je, že tuky nahromadené na bruchu (či už sa objavuje pred brušným svalom, pod kožou, alebo za brušným svalom) znásobujú riziko mnohých ochorení ako cukrovka, alebo srdcovocievne ochorenia. Preto je potrebné sa usilovať o odstránenie tukov v brušnej oblasti, pričom nám listový kel môže byť vo veľkej miere užitočný.

Ďalšie blahodarné vplyvy

Okrem vyššie uvedených má listový kel ešte mnohé ďalšie priaznivé účinky. Jeho častou konzumáciou sa môžeme zbaviť únavy a bolestí hlavy, zlepšiť svoj zrak, vyhnúť sa zápalovým ochoreniam. Dá sa dobre uplatniť pri liečbe cukrovky, podporuje činnosť mozgu, zlepšuje pamäť, zmierňuje príznaky astmy, chráni kosti, zdravie chrupu a pokožky.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/genome/annotation_euk/Brassica_oleracea/100
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7797181
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1462567

Superpotraviny blog: