Prášok z hroznových jadierok – Čo dokáže táto superpotravina?

Opäť je tu jeseň a s ňou čas vinobrania, kedy gazdovia a majitelia viníc hrdo koštujú a pochvaľujú si výsledok svojej celoročnej práce. Spoznajte aj Vy zdravie ukryté v hroznových strapcoch, význam pojmu antioxidant, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri prevencii vzniku niektorých chronických ochorení!

Čo sú antioxidanty?

Častokrát sme náchylní niektorej tajomne znejúcej účinnej látke pripisovať mnoho priaznivých účinkov a následne od jej užívania očakávať riešenie všetkých našich zdravotných problémov. Toto nereálne očakávanie platí obzvlášť v prípade toľko skúmaného zloženia účinných látok i keď napriek tomu niekedy s protichodnými výsledkami, ktoré sa vyskytujú vo väčšine našich potravín rastlinného pôvodu. Áno, reč je o rôznych antioxidantoch, o ktorých sa často hovorí s v súvislosti s ich podobnými účinkami.
Antioxidanty sú látky, ktoré sú schopné v organizme kompenzovať škodlivé účinky prebiehajúcich oxidačných procesov.

Prášok z hroznových jadierok

Prášok z hroznových jadierok disponuje všetkými blahodárnymi účinnými zložkami hrozna v koncentrovanej, pre organizmus ľahko využiteľnej forme. Z flavonoidov obsahuje veľké množstvo antokyanínov, ktoré svoje výživové vlastnosti nestrácajú ani pečením.

Určite ste o hroznových jadierkach počuli mnoho chvál a možno už aj sami spozorovali veľa jeho pozitívnych účinkov. Teraz sa môžete dozvedieť o ďaľších blahodárnych vlastnostiach prášku z hroznových jadierok, dôležitých pri zachovaní zdravia a prevencie vzniku mnohých ochorení! Môžete tak veľa spraviť pre svoje zdravie a ochranu cievneho systému!

Hroznové jadierka a iné látky nachádzajúce sa v prírode môžu mať rovnaký účinok na spracovanie potravín, ako rôzne chemické látky – tvrdia americkí vedci.

Táto teória bola predmetom spoločného testovania Americkej asociácie pre bezpečnosť potravín a poľnohospodárskej fakulty Univerzity v Arkansase, v prípade potravín z hydiny.

“Spoločnosti na spracovanie potravín zvyčajne používajú chemikálie alebo formu tepleného ošetrenia, aby zamedzili šíreniu patogénov a kazeniu potravín,” vysvetľuje vedúci výskumného tímu Navam Hettiarachchy. Existuje však čoraz viac dôkazov na to, že zelený čaj a hroznové jadierka brzdia proces kazenia potravín” – dodáva Hettiarachchy.

Má vynikajúce protizápalové účinky, spomaľuje proces starnutia buniek

Jeho najdôležitejšou vlastnosťou je, že obsahuje mimoriadne veľké množstvo antioxidačných účinných látok, predovšetkým kyselinu fenolovú a vitamín E, vďaka čomu konzumácia prášku z hroznových jadierok prispieva k znižovaniu zápalov a neutralizácii voľných radikálov, spôsobujúcich predčasné starnutie pokožky.

Prevencia nádorových ochorení

Mimoriadne dobre sa môže používať pri prevencii rakoviny prsníka, prostaty, hrubého čreva a kože, ako aj pri liečbe nádorových ochorení.

Menej škodlivého cholesterolu a regulácia krvného tlaku

Znižuje množstvo škodlivého LDL cholesterolu v krvi a reguluje krvný tlak, čím prispieva k prevencii a liečbe cievnych ochorení. Túto skutočnosť potvrdzuje aj výskum vedcov UC Davis, z ktorého vyplýva, že účinné látky hroznových jadierok dokážu zmierniť vysoký systolický a diastolický krvný tlak. Prášok z hroznových jadierok môže byť účinný aj pri liečbe Alzheimerovej choroby a mozgovej príhody.

Práškom z hroznových jadierok ochránite zdravie pokožky Vašich vlasov a zdokonalíte svoj zrak!

Prášok z hroznových jadierok môže pomôcť aj pri liečbe Alzheimerovej choroby, chráni zdravie pokožky a vlasov, pomáha predchádzať vypadávaniu vlasov. Jeho konzumáciou bude pokožka pružnejšia, odolnejšia a hladšia. Jeho flavonoidy očistia krv od nahromadených toxínov a zlepšujú zrak. Prášok z hroznových jadierok zvyšuje účinnosť diét a zohráva dôležitú úlohu aj pri prevencii cukrovky typu 2.

Dobrá rada:
V rámci vyváženej stravy je potrebné zahrnúť do jedálníčka celkom 400-600 gramov ovocia a zeleniny denne. Na dosiahnutie najlepších priaznivých účinkov sa odporúča konzumovať čo najviac druhov najrozmanitejších farieb (v rámci jedného jedla alebo aj počas jedného dňa), podľa možnosti sezónne, čerstvé a surové, alebo upravené šetrnou kuchynskou technológiou (najlepšie so šupkou alebo lisované).

Odkazy:
http://elitmed.hu/ilam/hirvilag/termeszetes_anyagokkal_tartositott_elelmiszerek_6460
http://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2017/01/UD_2016_1_final.pdf
http://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2016/03/diet_kisokos_5.pdf
http://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2016/08/Taplalkozasi_Akademia_2016_08_Antioxidansok_160829.pdf
Food Insight: Functional Foods Fact Sheet: Antioxidants.

Superpotraviny blog: